Napsali o nás

Kdo letos trhnul oponou? Koronavirus, ale i sté výročí, které se mělo slavit s velkou parádou. Střípky ale pronikly |Krajské listy.cz, 29.12.2020

Letošek měl být pro Moravské divadlo Olomouc (MDO) ve znamení oslav. Speciálními akcemi rozprostřenými do celého roku divadlo chtělo připomenout významné výročí 100 let stálé české divadelní scény v Olomouci. Pandemie koronaviru sice původní plány narušila, přesto se podařilo některé z nich uskutečnit. Moravské divadlo se tak může pochlubit nejen výpravnou publikací o své stoleté historii, ale také restaurovanou historickou oponou a minivýstavou na budově divadla.

5.1.2021 celý článek
Unikátní opona, jejíž tkaní trvalo čtyři roky, je zpět v olomouckém divadle  |Impuls.cz, 27.12.2020

Zrestaurování vzácné historické opony si mimo jiné nadělilo ke svému výročí sta let existence olomoucké Moravské divadlo. Ručně tkané dílo o celkové ploše 80 metrů čtverečních, v němž je zatkáno 35 tisíc metrů kobercové vlněné příze, se v uplynulých dnech vrátilo zpět do divadla.

4.1.2021 celý článek
Moravské divadlo chystá Českou mši vánoční jako inscenaci  |Seznam.cz, 21.12.2020

Stálici ve svém prosincovém repertoáru však poprvé představí místo koncertního provedení jako inscenaci podle scénáře a v režii Dagmar Hlubkové. Poprvé také toto slavné dílo divadlo neuvede naživo před publikem, ale v on-line provedení. Záznam mše bude zveřejněn ve středu v 16:00 na YouTube kanálu a webu Moravského divadla, sdělil ČTK mluvčí divadla David Kresta.

4.1.2021 celý článek
Moravské divadlo má zrestaurovanou oponu |Hanácký večerník, 21.12.2020

Třísetstránková kniha je doplněna množstvím černobílých a barevných fotografií a také vloženým bonusem – mapkou, na níž jsou vyznačeny stálé divadelní scény v Olomouci od 17. století do současnosti, a anketou s porevolučními řediteli Moravského divadla. Knihu je od dnešního dne možné zakoupit v pokladně divadla.

4.1.2021 celý článek
Moravské divadlo v Olomouci má zrenovovanou historickou oponu. Peníze vybralo i navzdory epidemii  |iRozhlas.cz, 20.12.2020

V době koronavirové se těžko slaví divadelní narozeniny. Moravskému divadlu v Olomouci se to i přes vládní opatření podařilo. Ke stému výročí si nechalo zrestaurovat historickou slavnostní oponu. Má 80 metrů čtverečních a podle vedení divadla je největší ručně tkanou tapiserií na světě.

4.1.2021 celý článek
Moravské divadlo zahraje Rybovu mši jako inscenaci, k vidění bude online   |Impuls.cz, 20.12.2020

Tradiční vánoční dílo v neobvyklé podobě přichystalo olomoucké Moravské divadlo. Jde o Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby poprvé ne v klasickém koncertním provedení, ale jako inscenaci. Kromě toho slavné dílo kvůli současné situaci nezhlédnou diváci naživo, ale přes internet.

4.1.2021 celý článek
Unikátní opona je zpátky v divadle |Mladá fronta DNES, 17.12.2020

Zrestaurování vzácné historické opony si mimo jiné nadělilo ke svému výročí sta let existence olomoucké Moravské divadlo. Včera jeho zástupci ručně tkané dílo o celkové ploše 80 metrů čtverečních, v němž je zatkáno 35 tisíc metrů kobercové vlněné příze, odhalili.

4.1.2021 celý článek
Historická opona Moravského divadla se dočkala renovace a návratu. Je unikátem   |Olomoucký deník, 17.12.2020

Moravské divadlo Olomouc (MDO) se opět pyšní největší ručně tkanou reliéfní tapisérií na světě. V rámci oslav 100 let českého divadla v krajském městě se podařilo zajistit renovaci jedinečné opony ze 70. let minulého století.

4.1.2021 celý článek
Největší ručně tkaná tapiserie na světě. Moravské divadlo představilo zrestaurovanou oponu |Olomouc.cz, 16.12.2020

Historické budovy i nová výstavba. Tak v sedmdesátých letech pojala výtvarnice Oluše Vítková oponu pro Moravské divadlo. A vytvořila tak unikát: největší ručně tkanou tapiserií je dílo dodnes. Až se do hlediště vrátí diváci, po dvaceti letech oponu znovu spatří. Dočkala se totiž náročného restaurování a při slavnostních příležitostech bude znovu sloužit svému účelu.

4.1.2021 celý článek
Největší tapiserie na světě? Obnovená opona Moravského divadla Olomouc! |Olomoucký rej.cz, 16.12.2020

Největší ručně tkanou tapiserii na světě se podařilo obnovit v Olomouci. Stalo se tak v rámci oslav výročí 100 let českého divadla v Olomouci a jedná se o historickou oponu Moravského divadla. Výtvarnice Oluše Vítková vytvořila slavnostní oponu s monumentálním obrazem Olomouce, v němž se hlavní památné stavby spojují s novou výstavbou do znaku šachované orlice.

4.1.2021 celý článek
Moravské divadlo znovu zdobí historická ručně tkaná opona |Seznam.cz, 16.12.2020

Restaurování opony, na které je vyobrazená Olomouc, se muselo kvůli jejím rozměrům uskutečnit v Rytířském sále zámku v Jindřichově Hradci. Opona se na místo vrátila v souvislosti s letošními oslavami 100 let divadla ve městě.

4.1.2021 celý článek
Ručně tkaná opona se vrátila na scénu olomouckého divadla  |ČT24.cz, 16.12.2020

Moravské divadlo znovu zdobí historická ručně tkaná opona s vyobrazením Olomouce. Opona, která prošla náročnou restaurací, se na místo vrátila v souvislosti s letošními stými oslavami působení české divadelní scény v Olomouci. Ručně tkaná reliéfní tapiserie o rozměru osmdesát metrů čtverečních je podle ředitele divadla Davida Gerneše největší na světě.

4.1.2021 celý článek
Divadlo chystá Rybovu mši jako inscenaci |Mladá fronta DNES, 14.12.2020

Tradiční vánoční dílo v neobvyklé podobě chystá nyní olomoucké Moravské divadlo. Jde o Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby poprvé ne v klasickém koncertním provedení, ale jako inscenaci. Kromě toho slavné dílo nezhlédnou diváci naživo, ale přes internet. „Do poslední chvíle jsme doufali, že se v předvánočním čase setkáme s našimi příznivci v divadle a společně si užijeme Českou mši vánoční, balet Louskáček a další tituly, které patří k ozdobám adventního programu. Bohužel to situace neumožňuje, proto přijměte zavděk aspoň touto online verzí Rybovy mše,“ vzkázal ředitel David Gerneš.

4.1.2021 celý článek
Rok na vsi bude v Moravském divadle o rok později   |Olomoucké listy 12/2020

Současná protiepidemická opatření už zasahují i do příští divadelní sezony. Moravské divadlo Olomouc chtělo rok 2021 odstartovat velkolepým projektem Rok na vsi, v němž by se setkali zástupci všech tří uměleckých souborů. Vzhledem ke stávající situaci se však vedení divadla rozhodlo přesunout premiéru inscenace na rok 2022. První premiérou roku 2021 tak bude 22. ledna komorní činoherní komedie Dokonalá svatba.

4.1.2021 celý článek
Moravské divadlo v Olomouci mění kvůli koronaviru termíny premiér   |Rozhlas.cz, 7.12.2020

Podzimní epidemie koronaviru změnila termíny plánovaných premiér Moravského divadla. Tituly naplánované na letošní podzim tak divadlo podle tiskové zprávy uvede na jaře příštího roku. Dojde tak k posunu termínů dalších chystaných premiér.

4.1.2021 celý článek