Repertoár uměleckého sboru Činohra

Donald Churchill : Natěrač |Ukázkový milostný trojúhelník
Žánr takzvané „čisté komedie“ si za cíl klade jediné – rozesmát a pobavit diváka za použití všech možných komediálních a divadelních prostředků. Mezi nejlepší autory tohoto žánru bezesporu patřil britský dramatik Donald Churchill, kterého zná celý svět především díky komedii Natěrač. Ta byla poprvé uvedena v říjnu roku 1985 v anglickém Watfordu a od té doby jí tleskali diváci nejenom po celé Evropě, ale také v Mexiku, Argentině, Austrálii, Izraeli, ve Spojených státech amerických, v Kanadě, na Novém Zélandu či v Severní Africe. Autor v ní bravurně využil klasického milostného trojúhelníku, kdy je pár přistižený při oboustranné manželské nevěře nucen čelit pomstě zhrzené manželky. Jak se s hněvem podvedené Marcii vypořádá při záletech nachytaná Jane? A jakou úlohu v tom sehraje neúspěšný herec Walter živící se momentálně jako malíř pokojů? České divadelní publikum si bude tuto komedii pamatovat především díky inscenaci pražského divadla Kalich, kde ústřední dvojici tvořili Jana Paulová (Jane) a Pavel Zedníček (Walter). Představení mělo premiéru v roce 1994, hrálo se těžko uvěřitelných 22 let a dosáhlo stovek vyprodaných repríz. O to víc nás těší, že to bude právě Jana Paulová, která prostřednictvím svého milovaného Natěrače naváže už druhou režijní spolupráci s naší činohrou. Po její úspěšné adaptaci Gogolova Revizora se tentokrát můžete těšit na čistokrevnou situační komedii, kterou budete chtít vidět znovu a znovu.
vstupenky

24.11 (pá)
19:00

vstupenky

25.11 (so)
19:00

vstupenky

11.12 (po)
19:00

vstupenky
od 24.11.2023 detaily
Herecký workshop s Romanem Venclem: Divadelní žánry a styly
Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli komedie vyžaduje jiné herecké prostředky než drama? Musí se herectví přizpůsobovat jednotlivým divadelním žánrům? Umělecký šéf činohry, herec, režisér a dramatik Roman Vencl vám vysvětlí základní principy několika divadelních žánrů od komedie dell´arte, přes absurdní drama, konverzační a situační komedii, psychologické drama až po Shakespearův blankvers. Na vlastní kůži si vyzkoušíte jak se liší technika herectví v rámci jednotlivých žánrů a co je potřeba pro přesvědčivý herecký výkon v každém z nich.
vstupenky

8.10 (ne)
13:00

od 8.10.2023 detaily
Aaron Posner: Jmenuji se Ašer Lev |Adaptace románu Chaima Potoka
Roku 1972 vydal Chaim Potok, americký autor židovského původu, svůj třetí a bezesporu nejúspěšnější román s názvem Jmenuji se Ašer Lev (My Name Is Asher Lev). Jeho děj nás přivádí do New Yorku 50. let 20. století, konkrétně pak do ortodoxní židovské komunity, v níž žije Ašer Lev, mimořádný mladík, který oplývá nevídaným výtvarným talentem. Jeho umělecký dar ale není v tamní komunitě považován za požehnání, nýbrž za pokušení pocházející ze strany zla. Zdánlivě obyčejný příběh o dospívání talentovaného Žida, který se stane umělcem, přestože to znamená rozchod s rodinou a komunitou, v níž vyrůstal, je nesmírně sugestivní výpovědí o základním smyslu umění, o potřebě tvořit skutečné hodnoty, o židovském náboženství a o velmi zvláštním střetu židovství s křesťanstvím. Proč nakonec namaluje Ašer Lev, ortodoxní Žid, který se nezříká své víry, svůj nejslavnější obraz s motivem ukřižování? Román se své divadelní adaptace dočkal poměrně nedávno, a to díky americkému dramatikovi Aaronu Posnerovi. Jeho stejnojmenná hra měla světovou premiéru ve Filadelfii v lednu roku 2009 a roku 2012 byla uvedena v New Yorku na tak zvané Off-Broadway, kde také získala cenu Outer Critics Circle Award za nejlepší nový text. Moravské divadlo Olomouc uvede tuto Posnerovu dramatizaci v ČESKÉ DIVADELNÍ PREMIÉŘE! Režie inscenace, jež akcentuje prosazení vlastní identity a individuality vzdor neměnným pravidlům a tradicionalismu, se chopí Adam Steinbauer, nedávný absolvent brněnské JAMU, který svou profesionální kariéru teprve začíná, ale už nyní je považován za jeden z nejvýraznějších režijních talentů nastupující mladé generace.
vstupenky

6.10 (pá)
19:00

vstupenky

9.10 (po)
19:00

vstupenky

21.10 (so)
19:00

vstupenky
od 6.10.2023 detaily
Stand up Děláme to ve třech
Olomoucké stand-up trio Děláme to ve třech! vzniklo v květnu roku 2018, na svém kontě má už více jak čtyřicet stand-up vystoupení po celé republice a i tentokrát bude příjemným zpestřením naší letní scény na Floře. Tenhle povedený trojlístek ve složení Honza Ťoupalík, Roman Vencl a Karel Pomahač si pro vás nachystal několik zcela nových stand-upů, které budou mít svou premiéru právě na naší open air scéně. Chybět nebude ani tradiční scénka všech tří protagonistů a samozřejmostí je i řádně zprzněná předělávka zahraničního hudebního hitu. Přijďte si užít večer plný nekorektního humoru, kde je dovoleno vše a zakázáno není nic. PS: Určitě přijde i kouzelník!
od 23.6.2023 detaily
Divadelní kvíz
Máte rádi divadlo? Máte rádi kvízy? Tak přijďte na náš divadelní kvíz, který budou moderovat herci činohry Moravského divadla. Neformální večer propojí divadlo, zábavu, herce a příjemnou letní atmosféru v parku. Přijďte si vyzkoušet oblíbený formát a zasoutěžit si s přáteli o divadelní ceny. Vítání jsou jak začátečníci, tak již ostřílení kvízaři.
od 22.6.2023 detaily