Repertoár uměleckého sboru Opera a opereta

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční - inscenovaná verze
Česká mše vánoční patří k tradicím vánočních svátků. Režisérka Dagmar Hlubková přišla s nápadem vytvořit inscenovanou verzi pro naše divadlo. Při psaní scénáře vycházela z Komedie o hvězdě, lidové hry o narození Ježíška ve zpracování teatrologa Jana Kopeckého. Kromě toho jsou v inscenaci ukázky dalších lidových her. Zpívané pasáže se prolínají s hranými scénami a na konci bude i oživlý betlém. Malí i velcí diváci se dočkají i čerta a dovádějících andílků.
vstupenky

23.12 (so)
14:00

vstupenky

23.12 (so)
18:00

vstupenky
od 23.12.2023 detaily
Pietro Mascagni, Ruggero Leoncavallo: Sedlák kavalír / Komedianti
Dvě nejslavnější a nejpůsobivější díla italského veristického období k sobě poutá živočišně dramatický děj a strhující hudební pojetí. Dvě jednoaktové opery Sedlák Kavalír a Komedianti k sobě patří téměř od doby svého vzniku, přesto nikdy nebyly napsány za účelem je hrát dohromady. Obě opery zaznamenaly bezprostředně po premiéře obrovský divácký ohlas, který se drží více než sto dvacet let. Příběh o lásce, nevěře a vraždě odvypráví režisérka a šéfka opery a operety Veronika Kos Loulová.
vstupenky

15.12 (pá)
19:00

vstupenky

16.12 (so)
19:00

vstupenky
od 15.12.2023 detaily
Henryk Górecki: Ad Matrem |Opera o hledání ztraceného chlapce
Nejznámější hudební dílo Henryka Góreckého Symfonie žalostných písní vypráví o strachu matky ze ztráty dítěte. Sugestivní hudební kompozice v sobě snoubí niterný žal s nadějí a vírou ve šťastné shledání. V inscenaci zazní také skladba Ad Matrem a výběr z cyklu sborových písní Široká voda od stejného autora. Na půdorysu skladeb Góreckého se rozehrává příběh čtyřletého chlapce, který se rodičům zatoulá během zpočátku poklidného výletu do hor. Smráká se a počíná dramatická pátrací akce, do níž se zapojuje horská služba, speciální policejní útvar, sbor dobrovolných hasičů, pan myslivec i zbytek obce. Jak dalekou cestu může chlapec urazit sám v divočině? Jak se zachová, až dojde ke břehu hlubokého potoka? Kolik piv si dal pan myslivec, než na vlastní pěst vyrazil chlapce hledat ve svém terénním autě? A pokud lidé v hledání neuspějí, postarají se o dítě duchové lesa? Nebojte, vše dobře dopadne. Inscenace volně vychází z několika reálných příběhů, které se staly v českém pohraničí.
vstupenky

3.11 (pá)
19:00

vstupenky

4.11 (so)
19:00

vstupenky
od 3.11.2023 detaily
Večer s klasikou ve Vile Primavesi
ŠEST VIOL A KVINTET LESNÍCH ROHŮ Vážené divačky, vážení diváci, přijměte pozvání na Večer s klasikou ve vile Primavesi. V rámci hudebních večerů se vám pravidelně prezentují naši přední hudebníci a hudebnice z řad orchestru Moravského divadla Olomouc. Ani tento večer nebude výjimkou. Můžete se těšit na skutečně originální hudební program. Zcela poprvé se vám představí uskupení šesti hráčů na violu v čele s Ivou Dočkalovou, kterou jste měli možnost slyšet v rámci pravidelných koncertů již po několikrát. V druhé části večera uslyšíte kvintet lesních rohů v čele s Milanem Křeháčkem. Věříme, že program koncertu zaujme každého, ať už je pravidelným posluchačem klasické hudby nebo se s ní teprve seznamuje.
vstupenky

12.10 (čt)
18:00

od 12.10.2023 detaily
Promenádní koncert ve Smetanových sadech
Promenádní koncert
od 27.8.2023 detaily
Tracyho Tygr |Koncert s písněmi Emila Viklického
​​Přijměte pozvání na slavnostní koncert ku příležitosti oslavy 75. narozenin slavného jazzového hudebníka Emila Viklického. Večerem zazní jeho nejnovější písně inspirované novelou Tracyho Tygr od Williama Saroyana. V hlavních rolích jako Tracy a Laura se představí dva vynikající hostující sólisté Natálie Tichánková a Jiří Daniel. Oba zpěváky můžete znát například díky skvělým výkonům v muzikálu Hello, Dolly! Hudba Emila Viklického nadchne nejen všechny jazzové nadšence, ale i posluchače jiných žánrů. Písně zazní ve světové premiéře v provedení orchestru, sboru a sólistů Moravském divadle Olomouc.
od 29.6.2023 detaily
Otevřená zkouška opery Titus: Jak to vidí Jiří Havelka a Veronika Loulová
Proč chodit na operu? Jak vypadá divadelní zkouška? Máme dílo znát předem? Přijměte pozvání k nám do divadla a podívejte se, jak to vypadá, když se zkouší opera. Po zkoušce proběhne beseda s jedním z nejuznávanějších divadelních tvůrců své generace režisérem Jiřím Havelkou a šéfkou opery a operety Moravského divadla Olomouc Veronikou Loulovou. Velkolepá opera v režii Veroniky Loulové a Jiřího Havelky s názvem Titus bude mít premiéru 19. května 2023. Besedou vás provede dramaturgyně opery a operety Vilma Bořkovec. Sraz je ve 12:45 hod ve foyer divadla, 13:00-13:30 účast na zkoušce, 13:30 - cca 14:00 beseda s Jiřím Havelkou. Veškeré dotazy můžete směřovat na e-mail petra.slezackova@mdol.cz.
od 5.5.2023 detaily
Večer s klasikou ve Vile Primavesi - Operní recitál
Vážené divačky, vážení diváci, srdečně vás zveme na operní recitál v intimní atmosféře historické Vily Primavesi. Recitál se koná u příležitosti poděkování Magdě Málkové za její dlouholeté působení v olomoucké opeře. Vedle nezaměnitelného sopránu paní Málkové uslyšíte také další sólistky a sólisty Moravského divadla Olomouc, a to Jiřího Přibyla, Radoslavu Műller, Barboru Řeřichovou, Jakuba Rouska, Lucii Skácelíkovou a Martina Štolbu. Nabídneme vám průřez repertoárem našeho divadla od nejslavnějších árií a duetů až po méně známé hudební klenoty. Pěvce a pěvkyně doprovodí klavíristky Milada Jedličková a Lucie Kaucká.
od 22.2.2023 detaily